source
ENGLISH VERSION
 

HomeopenHistoriaYamato - Nara - Heian

kilka
       
 
    Według badań archeologicznych wiemy, że ludzie zamieszkują Japonię od około 100 000 lat. Pierwotnymi mieszkańcami Japonii byli Ajnowie, lud pozbawiony związków z plemionami mongolskimi, które na tym terenie pojawiły się później i stopniowo wypierały Ajnów na północ. Utrzymali się jedynie na wyspie Hokkaido. Napływające ludy dzieliły się na grupy plemienne i rodowe, jednak z upływem czasu ród Yamato, osiadły w centrum archipelagu, na równinie Kanto, zdominował je wszystkie. Wodzowie
Yamato umocnili swą potęgę wprowadzając w całym kraju pierwotną formę religii, sinto. W końcu dużo trudniej zdecydować się na bunt przeciwko potomkowi boga, niż na walkę z innym wodzem!


    W początkowym okresie rządów Yamato w japońskiej kulturze dały się odczuć wpływy kontynentalne. Zarówno Chiny, jak i Korea osiągnęły już stosunkowo wysoki poziom cywilizacji. Dzięki dość łatwym podróżom i wymianie handlowej z królestwem Paekche w południowej Korei na ziemiach Yamato pojawiły się żelazo, chińskie pismo, literatura i filozofia. Obok rolnictwa rozwijała się hodowla oraz rzemiosło użytkowe i artystyczne, charakterystyczne są tzw. "Haniwa" ("kręgi gliniane") - cylindryczne naczynia i rzeźby przedstawiające. ludzi, budynki, zwierzęta, przedmioty użytkowe i magiczne, ustawiane wokół lub na kurhanach. W tym okresie ustalała się "męska" kultura i postępował podział klasowy. Wykształciła się bogata arystokracja rodowa. Dwór podjął działania zmierzające do wprowadzenia absolutnej władzy cesarskiej z administracją centralną, opartą na prawie kodeksu z 702r.
    Reżim Yamato przystosował nawet znaki chińskiego pisma dla potrzeb tworzenia własnych dokumentów; pierwsze sprawdzone zapiski w historii Japonii pochodzą mniej więcej z roku 430 n.e. Yamato sprowadzili także religię: buddyzm pojawił się w Japonii jakieś sto lat później. Oddzielenie Japonii od kontynentu miało dwa korzystne następstwa: można było sprowadzić do kraju obcą kulturę, technologię i idee, ale dotarcie do Japonii było na tyle trudne, że możliwe było utrzymanie z dala wpływów niepożądanych. Dzięki wykorzystaniu tego faktu struktura rządów Yamato opierała się w znacznym stopniu na ustroju Chin: osiem odrębnych klas urzędów dworskich i wielka rada, Dajokan, władały krajem za pośrednictwem miejscowych rządców. Wszystko było kontrolowane ze stolicy - od roku 710 n.e. było nią miasto Nara w prowincji Yamato - podczas gdy rodzina cesarska rezydowała w Kyoto aż do roku 1868.
    Choć Yamato uzyskali władzę nad całą Japonią, od IX wieku cesarze zaczęli być odsuwani od spraw codziennego zarządzania państwem. Stali się raczej symbolem władzy, niż sprawującymi władzę. Gdy cesarze odsunęli się od rządów, władza przeszła w ręce urzędników dworskich, zwłaszcza rodziny Fujiwara. Cesarze nadal panowali, ale nie rządzili już krajem. W roku 858, książę Fujiwara, Yoshifusa, został regentem swego rocznego wnuka (postarawszy się wcześniej o to, by jego córka dzięki małżeństwu weszła do rodziny cesarskiej). Fujiwara dbali również o to, by wszystkie ważne funkcje u dworu i w administracji kraju były sprawowane przez członków rodziny. W końcu w 884 roku Fujiwara Motosune został ogłoszony kampuku - "pokojowym dyktatorem". W sto lat później zastąpił go najinteligentniejszy członek rodziny Fujiwara, Michinaga. Michinaga dopiął tego, że pięciu kolejnych cesarzy poślubiło jego córki, dzięki czemu umocnił pozycję swej rodziny na dworze cesarskim!
    W okresie Fujiwara japońska kultura zaczęła rozwijać się samodzielnie, zarzucając zdominowane przez cywilizację chińską korzenie. Na dyktaturę Michinagi przypada, na przykład, epoka klasycznej japońskiej literatury. Równocześnie jednak Fujiwara zmienili sposób sprawowania rządów w kraju. Władza centralna stała się słaba i skorumpowana. Coraz więcej gruntów przechodziło w ręce wielkich właścicieli ziemskich. Szlachta, która sprawowała urzędy państwowe, otrzymywała w ramach zapłaty nadania ziemskie zwolnione od podatku. Wielu chłopów i drobnych posiadaczy miało szczęście, jeśli udało się im wcielić swoje posiadłości do takich nadań, by uciec od wygórowanych podatków!

BIBLIOGRFIA    

 


Mitologia

Historia
Yamato
Kamakura
Meiji

Cesarze

       

  designed and made by Anna Jurkiewicz, Daniel Arak, Szymon Buczak, Marcin Dąbrowwski