Header image  
  
 
 
 
 

 
 
Religia w Dragon Ball

Religia w "Dragon Ball" - religia i mitologia fikcyjna stworzona przez japońskiego rysownika komiksów, Akirę Toriyamę. Wykreowany przez niego świat i religię można odnaleźć w mandze "Dragon Ball", animowanych serialach telewizyjnych "Dragon Ball", "Dragon Ball Z" i "Dragon Ball GT", oraz w kilku pełnometrażowych filmach animowanych. Zarówno seriale, jak i filmy, powstały na bazie mangi. Autor nie nadał religii nazwy, jednak zarysował jej najważniejsze założenia, bogów i niektóre szczegóły. Religia "Dragon Balla" jest synkretyzmem hinduizmu i buddyzmu, z wieloma nowatorskimi urozmaiceniami, i często z elementami humorystycznymi.

W "Dragon Ballu" kosmos składa się z dwóch części: wszechświata materialnego i zaświatów. Wielu bohaterów ma wrodzone lub wyuczone zdolności przemieszczania się pomiędzy obydwoma tymi światami, na ogół jednak w sposób dość ograniczony. Wszechświat materialny dzieli się prawdopodobnie na cztery części, z których poznajemy tylko jedną - wschodnią. Ta część z kolei składa się z czterech galaktyk - Wschodniej, Zachodniej, Południowej i Północnej. Ziemia, podobnie jak większość innych planet pokazanych w "Dragon Ballu", znajduje się w Galaktyce Północnej. Poszczególne planety we wszechświecie są zamieszkiwane przez różne rasy stworzeń (m.in. ludzi na Ziemi), których losami kierują bogowie. W "Dragon Ballu" przedstawione zostały liczne kosmiczne rasy, np. Nameczanie, Saiyanie, Arlianie. Większość z nich to rasy człekokształtne. Wszechświat materialny jest także domem rozmaitych demonów. W zaświatach znajdują się niebo i piekło, pałac sędziego Enmy Daio (King Yemma), droga węża oraz wiele planet, zamieszkiwanych przez wysokich rangą bogów. Piekło przedstawione jest jako dość przyjazne miejsce, zarządzane przez rogatych diabłów. Zlokalizowane jest w dolnej części zaświatów i ograniczone od góry niewidzialną barierą, która uniemożliwia wydostanie się z niego. Niebo jest miejscem przypominającym południową Japonię, wzgórzystym z bujnymi lasami. Prawdopodobnie należy je lokalizować na jednej z planet unoszących się wysoko nad piekłem. Pomiędzy niebem a piekłem znajduje się pałac Enmy Daio, sędziego dusz. Z pałacu tego prowadzi wężowa droga w kierunku planety jednego z bogów, Króla Północnej Galaktyki. Kosmos nie jest wytworem bogów - są oni jedynie jego mieszkańcami i zarazem opiekunami. Pochodzenie wszechświata i bogów nie jest wyjaśnione w "Dragon Ballu".

 


 

 

 


 
 
 

Religia w "Dragon Ballu" ma charakter zdecydowanie politeistyczny. Kosmos jest zamieszkiwany przez wielką ilość bogów. Niektórzy z nich, w szczególności najważniejsi, są przedstawieni czytelnikowi. Bogowie mają różne rangi i są uporządkowani hierarchicznie. Można ich z grubsza podzielić na trzy kategorie:

* Kaioshini - nazywani Bogami Światów; pięciu najwyższych rangą bogów. Należą tu bogowie czterech części wszechświata: wschodniej, zachodniej, północnej i południowej, oraz ich przełożony, najważniejszy i najpotężniejszy spośród bogów.
* Kaio - nazywani Królami Światów; władcy poszczególnych galaktyk, podlegający Kaioshinom i będący przełożonymi bogów Kami. W serialu "Dragon Ball Z" poznajemy pięciu z nich - królów czterech galaktyk oraz ich przełożonego. Jeden z nich, Kaio Północny, jest władcą Północnej Galaktyki, w której znajduje się Ziemia.
* Kami - bogowie planet. Niektóre z planet mają swoich własnych bogów, przedstawicieli odpowiedniego Kaio. Bogami planet nie są istoty nadprzyrodzone, lecz mieszkańcy planet, którzy wsławili się w szczególny sposób i zostali wywyższeni do rangi boskiej. Bogiem Ziemi jest w "Dragon Ballu" przybysz z innej planety, Nameczanin Kami (jedność z Piccolo), w dalszej części akcji zastąpiony przez innego Nameczanina, Dende.

Poza bogami należącymi do tych kategorii występują jeszcze inni, pełniący rolę posłańców, sług innych bogów lub pełniący specjalistyczne funkcje (jak Enma Daio). Rolą bogów jest opiekować się podległymi sobie częściami wszechświata i ingerować, gdy demon lub inna wyjątkowo zła istota zacznie zbyt mocno szkodzić innym. Bogowie dysponują szeregiem niezwykłych zdolności. Jednakże w toku akcji okazuje się, że ludzie (względnie przedstawiciele innych kosmicznych ras) także są w stanie rozwinąć podobne umiejętności, kosztem długotrwałych treningów i pod warunkiem posiadania szczególnego talentu i uporu. Wszyscy bogowie są z natury dobrzy, choć ich charakter przypomina ludzki i niektórzy z nich mają szereg wad, takich jak: egoizm, pycha, kłótliwość, lenistwo.