{ wstęp } { historia } { składniki } { pałeczki } { przepisy } { kontakt }
   
RYŻ
ZWIJANIE SUSHI
MAKI SUSHI

PRZYGOTOWYWANIE RYŻU

Ryż jest podstawym składnikiem sushi. Ryż japoński ma małe okrągłe ziarna i po ugotowaniu mocno sie klei. Do sushi nie nadaje się popularny ryż długoziarnisty, ponieważ nie klei się, a poza tym ma zupełnie inny smak.

Składniki:
1 szklanka (250ml) ryżu japońskiego do sushi (zamiennik jest dopuszczalny ale musi to być ryż kleisty)
1 1/2 szklanki wody
3 łyżki octu ryżowego
1/2 łyżki cukru
1 łyżeczka soli

Przygotowanie:

 1. Ryż wsypać do garnka, przepłukać 3-4 razy wodą (aż woda straci mleczny kolor). Wlać wodę (1 1/2 razy tyle co ryżu). Zagotować ryż z wodą, gotować 2 min, zmniejszyć gaz do minimum. Przykryć garnek pokrywką i gotować 20 min.
 2. W czasie gdy gotuje się ryż przygotować mieszankę octową. W małym garnyszku wymieszać ocet, cukier i sól, podgrzać lekko na małym ogniu aż składniki się rozpuszczą. Odstawić do wystygnięcia.
 3. Po 20 min ryż powinien całkowicie wchłonąć wodę. Wyłączyć gaz, wypuścić parę i następnie trzymać ryż pod przykryciem jeszcze 10 min.
 4. Przesypać ryż do dużej miski, pokropić octem z cukrem i solą (1 łyżka na 1 szklankę ugotowanego ryżu), wymieszać dokładnie drewnianą łopatką. W tym momencie Japończycy przystępują do chłodzenia ryżu przy pomocy wachlarza, ja osobiście uważam, że to przesada. Pozostawiony w dużej misce ryż staje się chłodny już po kilkunastu minutach. Wtedy jest gotowy do przygotowania sushi.

ZWIJANIE SUSHI

 1. Na macie do zwijania sushi położyć kawałek nori, szerszą stroną do siebie, błyszczącą stroną do maty. Wziąć całą garść ryżu do sushi, położyć na środku glonów i rozprowadzić po całej powierzchni 0,5 cm warstwę, jeżeli zabraknie dołożyć jeszcze trochę. Zostawić tylko 3 cm wolnego glonu na górze. Nie należy rozprowadzać ryżu zbyt dokładnie, powinny być w nim dziury, dołki i górki.
 2. Na ryżu ok. 3 cm od dołu w poprzek całego "naleśnika" ułożyć wypełnienie (powinno ono otworzyć kopiec o przekroju średnicy ok. 2,5 cm).
 3. Teraz przystępujemy do zawijania. Palcami wskazującym, środkowym i serdecznym przytrzymujemy wypełnienie, żeby się nie rozleciało, a kciukami zaczynamy zwijać matę bambusową. Kiedy całe wypełnienie jest już zakryte palce przenosimy na krawędź maty. Kiedy mata zaczyna zawijać się razem z sushi podwijamy ją trochę, znów zwijamy kawałek i znów podwijamy trochę matę. W ten sposób zwijamy cały rulon. Po zwinięciu ściskamy jeszcze lekko matę, żeby zbić trochę ryż i wypełnienie. Zdejmujemy matę i kładziemy rulon tak, żeby kawałek nori niepokryty ryżem był pod spodem. Zostawiamy na minutę, w ten sposób wilgoć z ryżu przeniknie do zamknięcia i cały rulon się zapieczętuje.
 4. Teraz należy pociąć rolkę. Do tego zadania należy użyć bardzo ostrego noża, żeby nie zdemowolować misternej konstrukcji. Najlepsze są specjalne japońskie noże, ale bardzo dobrze naostrzony nóż polski wystarczy. Jeżeli brzegi rolki są bardzo postrzępione może je lekko przyciąć. Następnie tniemy rolkę na pół, jeszcze raz na pół i jeszcze raz, w sumie na 8 kawałków. Gotowe.

MAKI SUSHI KALIFORNIJSKIE

Czas przygotowania: 20 min
Proporcje: 4 rulony maki-zushi (24 kawałki)

To jedno z podstawowych odmian sushi, bardzo łatwe do wykonania. Nie zawiera także surowej ryby co początkujący smakosz sushi powinien uznać za atut :) Tak naprawdę do sushi możemy włożyć praktycznie wszystko, istnieją jednak pewne klasyczne wypełnienia (jeżeli nie macie kraba i awokado, użyjcie np. marchewki i wędzonego łososia). Koszt jednego rulonu (8 kawałków) to 3-6 zł w zależności od wypełnienia. Na ucztę dla 4 osób potrzeba 6-8 rulonów (ok. 30-35 zł).

Składniki:
4 płaty nori (suszone glony do sushi)
3 szklanki ryżu do sushi
1/2 avocado
1/2 długiego zielonego ogórka
4 paluszki krabowe

Dodatki:
japoński sos sojowy
wasabi w paście lub w proszku (przed użyciem należy wymieszać je z niewielką ilością wody)
imbir marynowany

Przygotowanie:

 1. Avocado obrać i przeciąć cały owoc dookoła, wzdłuż. Podważyć nożem, jeżeli owoc jest dojrzały bez problemy rozejdzie się na 2 polówki. Wyjąć pestkę i pociąć owoc w paski o przekroju 0,5x0,5 cm.
 2. Ogórek obrać, przeciąć wzdłuż na 4 części, każda część pociąć w takie same paski jak avocado.
 3. Paluszki karbowe przeciąć wzdłuż na pół.
 4. Na macie do zwijania sushi położyć kawałek nori, szerszą stroną do siebie. Wziąć całą garść ryżu położyć na środku glonów i rozprowadzić po całej powierzchni 0,5 cm warstwę, jeżeli zabraknie dołożyć jeszcze trochę. Zostawić tylko 3 cm wolnego glonu na górze. Nie należy rozprowadzać ryżu zbyt dokładnie, powinny być w nim dziury, dołki i górki.
 5. Na ryżu ok. 3 cm od dołu ułożyć w poprzek całego "naleśnika" 6 pasków ogórka, następnie na nich 2 paski avocado a na wszystkim pasek paluszków krabowych (wypełnienie powinno otworzyć kopiec o przekroju średnicy ok. 2,5 cm).
 6. Następnie zwinąć cała konstrukcję jak naleśnik zob. zwijanie sushi
 7. Teraz należy pociąć rolkę. Do tego zadania należy użyć bardzo ostrego noża, żeby nie zdemowolować misternej konstrukcji. Najlepsze są specjalne japońskie noże, ale bardzo dobrze naostrzony nóż polski wystarczy. Tniemy rolkę na pół, następnie jeszcze raz na pół i jeszcze raz, w sumie na 8 kawałków (tradycyjnie tnie się rolkę na 6 części ale moim zdaniem takie kawałki są za duże na 1 gryz i trudniejsze do pocięcia).
 8. Sushi podaję się z sosem sojowym i wasabi. Sos nalewamy do małych miseczek, wasabi dodajemy do sosu i mieszamy, ilość wasabi zależy od gustu. Bierzemy kawałek sushi (ręką lub pałeczkami), maczamy w sosie i zjadamy jednym kęsem. Jeżeli serwujemy różne typy sushi (tak je się najczęściej) należy także podać marynowany imbir, który zjadamy pomiędzy różnymi rodzajami sushi. Imbir czyści kupki smakowe dzięki czemu smaki różnych kęsów nie mieszają się ze sobą.