Numer wersji pakietu IP jest zakodowany w czterech pierwszych bitach nagłówka , dlatego każdy pakiet IPv4 zaczyna się od 0100 .
Za nim znajduję się polę określające długość nagłówka w 32-bitowych słowach.Standardowy nagłówek IP składa się z 20 bajtów. Z tego powodu długoś©ć nagłówka przyjmuję wartość 5. Maksymalna długoś©ć nagłówka z opcjami to 60 bajtów , czyli 15 słów
Następne pole to 8-bitowe pole typ usługi ( TOS - Type of Service) .Pierwsze 3 bity s bitami pierwszeństwa (precedence) i są ignorowane w większości współczesnych sieci IP.
Spośród następnych 4 bitów może by©ć ustawiony tylko 1 - oznaczają one kolejno:
Po polu TOS następuje pole długości 16 bitów określająca całkowitą długoś©ć pakietu w bajtach ( nagłówek oraz dane)
16-bitowe pole identyfikacja w niepowtarzalny sp[osób identyfikuje każdy wysłany pakiet - po wysłaniu każdego pakietu jest inkrementowane . WYjątekiem od powyższego jest stan w którym pakiety IP są fragmentowane. W rtakim przypadku każdy fragment jednego pakietu posiada taką samą wartoś©ć tego pola.Znaczenie mają także flagi oraz przesunięcie fragmentacji
Następne pole to 8-bitowy czas życia ( TTL - time-to-live) Wartoś©ć tego pola jest dekrementowana za każdym razem , gdy pakiet przejdzie przez router , co ogranicza liczbę skoków.Na początku routery nie dekrementowały o liczbę skoków , ale o czas w którym przebywały w ich wewnętrznym buforze.
Gdy TTL osiągnie 0 to router odrzuca pakiet i wysyła pakiet ICMP informujący o przedawnieniu
32-bitowy adres IP składa się z adresu sieci oraz adresu hosta
|