Egzamin

Egzamin na prawo jazdy stanowi zwieńczenie całego procesu szkoleniowego, jakiemu poddany zostaje każdy z kandydatów na kierowcę. Informacje zawarte w tym dziale pozwolą kandydatowi zapoznać się z wymogami, jakie polskie prawo stawia przed przystępującymi do egzaminu, ewentualne ograniczenia, opis przebiegu egzaminu oraz co zrobić po zdanym egzaminie. Cały dział podzielony został tematycznie na następujące części:

Wymagane Dokumenty, wzory i zasady wypełniania wszystkich dokumentów niezbędnych do przystąpienia do egzaminu państwowego.
Aktualne stawki opłat za wszystkie egzaminy wszystkich kategorii.
Spis WORDów (Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego) w których odbywają się egzaminy państwowe na prawo jazdy.
Warunki przystąpienia do egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami silnikowymi odbywa się w formie egzaminu państwowego, który składa się z dwóch części:

Część teoretyczna egzaminu państwowego obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów ruchu drogowego, techniki kierowania i czynności kontrolno-obsługowych pojazdu oraz zasad udzielania pomocy przedlekarskiej i jest realizowana w sali egzaminacyjnej.
Część praktyczna egzaminu państwowego obejmuje sprawdzenie umiejętności wykonywania manewrów podstawowych ( jest realizowana na placu manewrowym) oraz umiejętności jazdy w ruchu drogowym (jest realizowana na drogach publicznych).
Odbiór Prawa Jazdy następuje po pozytywnym zakończeniu egzaminu państwowego. Tutaj znajdziesz instrukcje dotyczące odbioru prawa jazdy, w szczególności adresy Starostw Powiatowych, terminy, przepisy, sprawdzanie postępu przygotowywania Twojego prawa jazdy.