Warunki przystąpienia do egzaminu
Sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami silnikowymi odbywa się w formie egzaminu państwowego, który składa się z części teoretycznej i praktycznej. Ośrodek egzaminowania wyznacza termin egzaminu w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wymaganych dokumentów. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest:
- posiadanie przez osobę zgłaszającą się na egzamin odpowiedniej sprawności fizycznej i psychicznej.
- ustalenie przez egzaminatora tożsamości osoby zgłaszającej się na egzamin na podstawie posiadanego przez nią dowodu osobistego, tymczasowego dowodu osobistego, karty stałego pobytu lub paszportu.
- w przypadku, gdy osoba starająca się o prawo jazdy nie ma ukończonych 18 lat, musi przynieść pisemną zgodę rodziców lub opiekuna.
Egzaminator odmówi przeprowadzenia egzaminu, jeżeli:
- niemożliwe jest ustalenie tożsamości osoby zgłaszającej się na egzamin (uważa się, iż osoba nie przystąpiła do egzaminu).
- osoba zgłaszająca się na egzamin jest w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, bądź odmówiła poddaniu się badaniom na trzeźwość (przyjmuje się, iż osoba uzyskała wynik negatywny z egzaminu).
- osoba zgłaszająca się na egzamin zaproponowała egzaminatorowi przyjęcie korzyści materialnej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu (przyjmuje się, iż osoba uzyskała wynik negatywny z egzaminu).
- warunki atmosferyczne lub inne przyczyny uniemożliwiają prowadzenie egzaminów (bez konsekwencji finansowych dla osoby egzaminowanej).
Egzamin zostanie przerwany przez egzaminatora, jeżeli:
- osoba egzaminowana w trakcie egzaminu teoretycznego korzysta z pomocy materiałów lub urządzeń stanowiących pomoc w odpowiedzi na pytania egzaminacyjne;
- zachowania osoby egzaminowanej świadczą o możliwości stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego;
- osoba egzaminowana spowodowała zagrożenie dla zdrowia lub życia uczestników ruchu w trakcie egzaminu praktycznego na placu manewrowym lub w ruchu drogowym;
- instruktor biorący udział w egzaminie zakłóca lub uniemożliwia przebieg egzaminu;
- osoba egzaminowana naruszyła przepisy ruchu drogowego w sposób określony w tabeli;
- osoba egzaminowana lub instruktor obecny na egzaminie zaproponował egzaminatorowi przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w zamian za uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu;
- stwierdzono awarię urządzenia rejestrującego, uniemożliwiającą rejestrację egzaminu.
Egzamin może być przerwany:
- na wniosek osoby egzaminowanej (przyjmuje się, iż osoba uzyskała wynik negatywny egzaminu).
- przez egzaminatora nadzorującego pracę egzaminatorów w przypadku stwierdzenia, że zostały naruszone zasady lub warunki przeprowadzania egzaminu (uważa się, iż osoba nie przystąpiła do egzaminu).