クッキング (Gotowanie)

Poznaj zasady (a potem złam je!)

Bento rządzi się dwoma zasadami. Reguła 4-3-2-1, czyli: 4 porcje ryżu, 3 porcje białka, 2 porcje warzyw i 1 porcja bądąca niespodzianką (zazwyczaj jest to marynowane warzywo lub coś słodkiego). Sushi powinno być przygotowane z większa ilością wasabi, niż zazwyczaj. Jedzenie pakuje się tak, aby się łączyły smaki lub oddziela się poszczególne produkty. Oddziela się wilgotne od suchych przegródkami lub osobnymi pojemniczkami, np foremkami. Sosy i dressingi przechowuje się w buteleczkach.

Tłuste potrawy, jak gyoza, powinny być pokryte chusteczką, która wchłonie olej.

Bentos nie powinno być schładzane ani podgrzewane.

Ponadto, bento powinno być tak pyszne, jak jego smakowity wygląd.

Narzędzia pracy

Jeśli jesteś kuchennym gadżeciarzem, to pokochasz bento. Jest mnóstwo akcesoriów do dekorowania potraw. Wiele z nich znajdziesz na internecie.

Podstawowym narzędziem pracy jest pudełko bento. To do niego wkładasz poszczególne porcje, swoje foremki, formujesz kształty produktów. Jest wiele form takiego pudełka bento. Dla dzieci, dla dorosłych, pudełko tiered o kształcie koniczyny. Pudełka lock & lock są fantastyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, posiadają indywidualnie regulowane przegródki. Po drugie, są hermetyczne. Pudełka Fit & Fresh są nowością - posiada przedziałkę na lód, któr schładza potrawę. Jeśli nie chcesz żadnego z tych pudełek, możesz wybrać standardowe pudełko.

Foremki do ciasteczek i muffinek i przegrodki są bardzo poręczne i użyteczne, bo smaki potraw się nie przenikają. Mini foremki bardzo pasują do stylu bento. Pojawiały się silikonowe, których kształt można lepiej dopasować do pudełka bento. Najczęściej stosowaną przegródką jest plastikowa trawa, ale jest wiele innych wymyślnych projektów.

Regularne przedziałki mini widelcem są świetne, bo są małe, łatwe do zastosowania i zmieszczą się w każdym pudełku bento. Wiele kolorów, kształtów i rozmiarów tych widelczyków zaskoczy Was. Szpikulec lub wykałaczka może posłużyć do dekoracji i utrzymania potrawy po to, aby się nie przechyliła. Pałeczki mogą być jak w pudełku po zapałkach.

Wiele fantazyjnych wzorów można zobaczyć w bentos zrobionych przy pomocy dziurkaczy do potraw, łopatki czy noża.

Prawdopodobnie najtrudniejszym zadaniem jest transport sosu w buteleczce.

Zebranie odpowiednich składników do bento

Jeśli chcesz przygotować tradycyjne bento, nieodzowną częścią przygotowań stanie się wędrówka do najbliższego sklepu z żywnością azjatycką. W przeciwnym razie, jest wiele kreatywnych sposobów na zrobienie bento. Można użyć sezonowych i lokalnych produktów. Nie musisz stosować ryżu na sushi.

Mirin to słodki syrop używany do ryżu na sushi.

Tempura mix może posłużyć do tempury.

Wasabi w formie proszku lub pasty.

Materiał do bento: Onigiri
Onigiri, ryżowe kulki z nadzieniem są bardzo poręczne. Jest dużo zabawy przy ich przygotowywaniu, miło na nie popatrzeć, a jak smakują. Pomyśl o nadzieniu. Do sushi możesz dodać niemal wszystko, byle nie zmieniało konsystencji ryżu i nie było zbyt płynne. Oryginalne onigiri pakuje się w glony nori, ktore są przegródkami i nadają kruchości. Wykorzystajmy gotowany szpinak, mieszanki warzywne z curry oraz tofu.

Jak zdecydujesz o nadzieniu, zajmiesz się formowaniem ryżu w kulki. Mniejsze lub większe - zależy to od Ciebie. Trójkątne kształty będą przypominały oryginalne onigiri.

Materiał do bento: Tempura
Tempura jest chrupiącym kołnierzykiem dla warzyw smażonych na głębokim tłuszczu. Jest to tani i łatwy sposób. zamiennik jajka, 1 filiżanka zimnej wody i 1 filiżanka mąki. Wymieszać i maczać warzywa.

Materiał do bento: Sushi
Sushi jest prawdopodobnie najpopularniejszym składnikiem bento. W pięć minut możesz zrolować ugotowany ryż z warzywami. Maki sushi jest okrągłe, zawinięte w glony nori, sushi zrolowane z warzywami i np. fasolą z tempury.

Materiał do bento: Gyoza
Płatki ciasta gyoza są świetne do bento.Mają niesamowity kształt, są chrupiące i smakowicie nadziane. Farsz może być dowolny. Wiele pierożków gyoza są napełniane kapustą, tofu, korzeniem pietruszki. Ten zestaw pasuje także do sosu sojowego, startego imbiru i kropelki sosu mirin.

Namocz palce w spodeczku z wodą i obrysuj brzeg ciasta. Upewnij się, że brzeg na pewno jest mokry. Jest to nasz klej, który zlepi brzegi pierożka.

Złóż brzegi ciasta na pół (tak, aby nadzienie nie wyszło) i zlep je ze sobą.

Zrób ładną falbankę z brzegów.

Użyj łagodnego oleju i rozgrzej patelnię. Ułóż na niej pierożki. Trzeba być bardzo ostrożnym i nie przesuwać gyoza, bo mogą się otworzyć i nabałaganić:) Jeśli będzie to konieczne, dodaj więcej oleju i potrząśnij patelnią.

Jak jedna strona gyoza zrumieni się, trzeba przewrócić je na drugą. Weź odrobinę wody (dwie łyżki) i dodaj na gorącą patelnię. Pokryj naczynie. Możesz powtarzać kilkakrotnie tę czynność, aż pierożki będą gotowe.

Osącz na papierowej serwetce. Teraz można wkładać gyoza do pudełka bento. Możesz potrzebować buteleczki z sosem sojowym i octem ryzowym.

Gyoza są zawsze serwowane w grupach po pięć.

Zaprojektuj swoje bento!

Pomyśl najpierw, co chcesz podać, jakim pudełkiem dysponujesz, jak przyozdobisz swoje bento.

Po wypełnieniu wolnego miejsca, zastanów się nad kolorystyką. Najlepsze kolory mają warzywa i owoce. Można też użyć plastikowych sztućców, laleczek, przegródek, buteleczek, wykrawaczy.

Tekstura jest równie ważna. Gładka i błyszcząca, pofałdowana czy geometryczna. Noodle wspaniale prezentują się w ptasich gniazdach.

Nadając nazwę swojemu bento i temat, można łatwiej dobrać produkty i detale. Oczy wycięte z glonów nori, kilka serduszek z marchewki, mały widelczyk czy kulki z melona mogą wyróżnić zwyczajne jedzenie w bento.