Znaki specjalne

Meta Symbole

Niektóre symbole w HTMLu mają osobliwy sens. Żeby uzyskać te symbole na ekranie, należy użyć następujących oznaczeń:

<   &lt;

>   &gt;

&   &amp;

Cudzysłowy

Znaku cudzysłowu używa się inaczej niż na maszynie do pisania, bo inaczej oznacza się początek i inaczej koniec cudzysłowu. Występują także różnice w sposobach oznaczania cudzysłowów w różnych językach.

  &ldquo;Please press the `x' key.&rdquo;
  &bdquo;Przechodź tylko po &laquo;zebrach&raquo;&rdquo;.

“Please press the `x' key.”

„Przechodź tylko po «zebrach»”.

Element <q>

HTML zawiera znacznik <q>, specjalnie przeznaczony do krótkich cytatów. Przeglądarka powinna otoczyć cytat właściwym dla zadeklarowanego języka cudzysłowem.

Pauzy i myślniki

Łącznik

Łącznik (dywiz) jest najkrótszą z kresek; stosuje się go przy łączeniu wyrazów wieloczłonowych (np. „niebiesko-czarny”).

Myślnik

Myślnik (&mdash;) — to dłuższa kreska używana jako znak przestankowy. Przed oraz po myślniku w języku polskim dodajemy odstęp.

Półpauza

Półpauza &ndash; to kreska o połowę krótsza od myślnika. Stosuje się ją przede wszystkim przy pisaniu zakresów liczbowych, np. „str. 11–13”, czy „w latach 1960–1963”. Przed i po półpauzie nie dodaje się odstępów. Odstępy takie muszą się pojawić w sytuacjach takich jak: „11 października – 13 listopada”. Czasami półpauzy używa się także w roli myślnika.

Znak Minusa

Znaku minusa &minus; używa się we wzorach matematycznych. Przykład: −2.

Wielokropek

W typowym piśmie maszynowym przecinek albo kropka zajmują tyle samo miejsca, co każdy inny znak. Przy wyświetlaniu na ekranie szerokość tych znaków jest z reguły bardzo mała i dlatego jeżeli umieścimy je obok siebie, to odstępy miedzy nimi będą zbyt małe. Wielokropek (trzy kropki) uzyskujemy inaczej:

  Nie tak ..., tylko raczej tak:
  Nowy Jork, Tokio, Budapeszt, &hellip;

Nie tak ..., tylko raczej tak:

Nowy Jork, Tokio, Budapeszt, …

Niełamliwe odstępy

Polskie zasady typograficzne nie pozwalają przy łamaniu akapitu pozostawiać na końcu wierszy jednoliterowych spójników lub przyimków. Przykładowo w zdaniu „Jan Kochanowski urodził się w Czarnolesie” nieładnie wyglądałby przyimek „w” występujący na końcu wiersza.

Odstępy, na których nie wolno złamać wiersza, zaznacza się w pliku jako &nbsp;.

Jest wiele sytuacji, w których związek fragmentów zdania jest tak silny, że nie należy wewnątrz nich łamać na wiersze. Nie zawsze decyzja jest tak prosta, jak w przypadku wspomnianych spójników. Oto garść przykładów:

  godz.&nbsp;17.00; od&nbsp;15 do 40&nbsp;osób; 
  na str.&nbsp;2 napisano; rozdz.&nbsp;2;
  2&nbsp;rozdziały; p.&nbsp;Jan Nowak; 
  p.&nbsp;J.&nbsp;Nowak; I&nbsp;część IX&nbsp;Symfonii.

Ćwiczenie 1.2:

Uzupełnij rozdziały w treść.

  1. Użyj i wprowadź poprawnie wielokropek, cudzysłowy, myślnik.
  2. W odpowiednich miejscach wstaw niełamliwe odstępy.