Ogrody w Polsce › Ogród wrocławski
Ogród Japoński jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim. Przygotowany i urządzony przez największego wówczas japonistę - entuzjastę, hrabiego Fritza von Hochberga, przy udziale japońskiego ogrodnika Mankichi Arai był perłą wystawy. Po wystawie zlikwidowany ze względu na prowizoryczny charakter większości budowli (pawilon herbaciarni, trejaże, pergole) oraz wypożyczone elementy wyposażenia. Zachowały się ścieżki, kształt stawu oraz południowa część ogrodu z jej pagórkowatym krajobrazem, ciekami wodnymi i roślinnością.
W roku 1974 zbudowano kaskadę wodną, wzbogaconą głazami w roku 1989. Pozwala ona napełnić wodą strumienie ogrodowe. Obecny kształt kaskad jest dziełem japońskich i polskich budownicznych.
Prace nad rewaloryzacją Ogrodu Japońskiego rozpoczęto w roku 1993 od pełnej inwentaryzacji drzew i opracowaniakwerendy historycznej Ogrodu oraz wstępnej koncepcji rewaloryzacji.
W 1994 roku władze Wrocławia rozpoczęły rewaloryzację Ogródu Japońskiego. O pomoc merytoryczną zwrócono się do Ambasady Japonii w Warszawie. Prośba spotkała się z żywym zainteresowaniem Ambasadora Japonii - Pan Nagao Hyodo.
Analiza roślinności (głównie drzew) wykazała na terenie Ogrodu aż 26 gatunków spotykanych tylko w Japonii i 28 gatunków występujących na obszarze Japonii i Azji Wschodniej - większość to pozostałość założenia z 1913 r. Po trzech latach intensywnych prac, zamysł rewaloryzacji Ogrodu Japońskiego został z powodzeniem zrealizowany.
Projekt rewaloryzacji Ogrodu w obecnym kształcie powstał na bazie materiałów historycznych i wstępnej koncepcji autorstwa polskich specjalistów - jako wspólne dzieło zespołu polsko (wrocławsko) - japońskiego, którym kierował prof. Ikuya Nishikawa, architekt krajobrazu z Tokio, a następnie pan Yoshiki Takamura z Nagoya - również architekt krajobrazu.
Dzięki obecności japońskich specjalistów wszystkie projekty i prace do najdrobniejszych szczegółów odpowiadają oryginalnej japońskiej sztuce ogrodowej. Każdy element zrewaloryzowanego ogrodu ma swoje miejsce i znaczenie - często niewidoczne dla Europejczyków.
Dzisiejszy Ogród Japoński spełnia wymogi japońskiej sztuki ogrodowej.