DecNET

Firma Digital Network Communictaions używa nazwy DECnet na określenie rodziny produktów sprzętowych i programowych , w których zaimplementowano architekturę sieciową DNA ( Digital Network ARchitecture). Standard DECNet dotyczy komunikacji w sieciach lokalnych Ethernet, sieciach miejskich, zbudowanych na bazie standardu FDDI , oraz sieciach rozległych, wykorzystujących prywatną lub publiczną. Dopuszcza stosowanie protokołów TCP/IP , OSI , a także protokołów firmowych DECnet.

DECnet zaprezentowano po raz pierwszy w roku 1977, równolegle z wprowadzeniem komputerów DEC VAX 11/780 . STandard zaprojektowano pierwotnie dla potrzeb komunikacji przez interfejsy rozległe , łączące systemy położone blisko siebie ( do ok. 10m) . W roku 1980 firmy Digital , Xerox, i Intel zaprezentowały standard Ethernet , jako rozwiązanie służące do łączwenia systemów komputerowych. Ułożone warstwowo protokoły DECnet ( mające potem posłuży©ć za jedno z rozwiązań przy opracowaniu zestawu protokołów OSI) sprawdziły się w implementacji mechanizmów sygnalizacji i dostępu dla węzłów sieci Ethernet. Firma Digital oferuje liczne produkty przeznaczone dla sieci Ethernet.

Rozwój DECnet następował w kilku fazach, w ciągu wielu lat.W rodzxinie DECnet Phase III zaimplementowano wiele zaawansowanych rozwiązań sieciowych, w tym mechanizmy routingu adaptacyjnego, zdolne do wykrywania awarii łączy i - w razie potrzeby - kierowania ruchu innymi trasami. W ramach rodziny DECnet Phase IV, zaprezentowanej w 1982 roku, wprowadzono rożnorodne ulepszenia.Wsród ulepszeń wyrożnić można:

  • Terminal wirtualny umożliwiający użytkownikom rejestracje ( logowanie) w o0dległych węzłach
  • Możliwoś©ć obsługi do 64000 węzłów( 1023 węzły w każdym z 63 obszrów)
  • Implementacje protokołu RIP - algorytm routingu typu distance-vector
  • Gateway do sieci zbudowanych na IBM SNA

W roku 1987 zaprezentowano DECnet Phase V. Produkty tej seri oferują pełną zgodnoś©ć z modelem OSI , a także wsteczną kompatybilnoś©ć.SIeci Phase V podzielone są na domeny routingu, co pozwala na bardziej elastyczne zarządzanie w porównaniu do struktury opartej na sieci szkieletowej, stosowanej w Phase IV. Zwiększono rozmiar węzła, uwzględniając w nim numer domeny , w której węzeł się znajduję.

W 1991 roku firma wycofała się z całkowitego ukierunkowania na model OSI. Przedewszytskim , firma DEC oferuje możliwoś©ć korzystania z protokołów TCP/IP i tworzenia wieloprotokołowych sieci szkieletowych, po których mozna przesyła©ć dane zgodne z protokołami DECnet , TCP/IP oraz OSI.

Sieci DECnet pozwalają na łączenia zarówno systemów minikomputerowych Digital PDP i CVAX , jak i komputerów biurowych i osobistych oraz srtacji roboczych. Podstawą funkcjonowania sieci DECnet jest łączenie samodzielnych komputerów dysponujących pewną mocą obliczeniową, nie zaś przyłączanie terminali do systemu centralnego

 

by Krzysztof Pietrzak 2004

[Inne stosy protokołów] [Banyan Vines] [DecNET] [DNA] [AppleTalk]