Wymagania wobec kursantów

Przed rozpoczęciem kursu wypełniamy Wniosek o wydanie prawa jazdy. Jest to podstawowy dokument jaki wypełniamy zapisując się na kurs do danego Ośrodka Szkolenia Kierowców. W tym dokumencie Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego poświadcza wynik egzaminu. Na podstawie danych we wniosku drukowane jest prawo jazdy, dlatego ważne jest by wypełnić go prawidłowo i czytelnie. Adres który wpisujemy we wniosku musi być adresem który jest wpisany w dowodzie osobistym (stały adres zameldowania). Następnie wnosimy opłatę za kurs (w zależności od warunków jakie określa dany OSK w całości lub w ratach).

Również przed rozpoczęciem kursu każdy kandydat na kierowcę musi zostać przebadany przez lekarza (uprawnionego do przeprowadzania tego typu badań) w celu stwierdzenia zdolności zdrowotnych do kierowania pojazdami. Badania obejmują standardowy wywiad lekarski ogólnego stanu zdrowia, badanie wzroku, pomiar ciśnienia krwi. Lekarz wystawia "orzeczenie lekarskie" stwierdzające zdolność do kierowania pojazdami. W praktyce w wielu OSK badania lekarskie są połączone z kursem udzielania pierwszej pomocy i odbywają się na pierwszych zajęciach.

Otrzymanie prawa jazdy

1. O prawo jazdy może się ubiegać osoba, która:

2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:

3. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może ubiegać się o prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

4. Wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii D lub D1 przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej posiadającego prawo jazdy kategorii B wynosi 19 lat.

5. Dodatkowym warunkiem uzyskania prawa jazdy:

Zakaz wydania prawa jazdy

Prawo jazdy nie może być wydane osobie:

Ograniczenia w prawie jazdy

Prawo jazdy może zawierać ograniczenie wynikające ze stanu zdrowia kierowcy lub możliwości prowadzenia określonego pojazdu.