Wykłady

Wykłady to część teoretyczna kursu, obejmują od 20 do 30 godzin lekcyjnych (45 minut) i trwają z zależności danego ośrodka 2-4 tyg. Na zajęciach tych prowadzonych przez instruktora wykładowcę zapoznajemy się ze wszystkimi zasadami i przepisami ruchu drogowego. Wykłady połączone są często z projekcją filmów i ćwiczeniami.

Liczba godzin dla zajęć teoretycznych nie może być mniejsza niż:

Wymogi te nie dotyczą osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii A, B, C lub D, jeżeli posiadają prawo jazdy odpowiednio kategorii A1, B1, C1 lub D1 albo zaświadczenie o ukończeniu kursu i uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy odpowiednio kategorii A1, B1, C1 lub D1.

Tematyka zajęć

Zajęcia teoretyczne obejmują następujące dziedziny:

  1. Podstawowe pojęcia związane z ruchem drogowym takie jak: droga, jezdnia, pasy ruchu, pobocze, droga publiczna, droga wewnętrzna, droga z pierwszeństwem i podporządkowana itd.
  2. Ruch drogowy zasady ogólne: uczestnik ruchu, szczególna ostrożność, zasada ograniczonego zaufania.
  3. Ruch pojazdów: włączanie się do ruchu, prędkość i hamowanie, wymijanie, omijanie, cofanie, wyprzedzanie, zmiana kierunku jazdy lub pasa ruchu, zawracanie, przecinanie się kierunków ruchu, pierwszeństwo przejazdu, typy skrzyżowań, zachowanie wobec innych uczestników ruchu, zatrzymanie i postój, wypadki i holowanie, używanie świateł.
  4. Kontrola ruchu drogowego: uprawnienia Policji i sposób zachowania się kierującego w przypadku kontroli.
  5. Użytkowanie i wyposażenie pojazdu: wymagane dokumenty, obowiązki kierującego.
  6. Technika kierowania, obsługa pojazdu, lampki sygnalizacyjne.
  7. Pierwsza pomoc przedlekarska: szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Szczegółowe zasady dotyczące szkolenia zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury dostępne w dziale TeoriaDokumenty do pobrania.