Strona główna

     Westcoast     
2Pac
Dr Dre
Eazy-E
Eminem
Ice Cube
Ice-T
Luniz
Mack-10
Master P
Snoop Dogg
Warren G
Westside Connection

     Inne sekcje     
Linki
Info
Webmaster
 
Dr Dre
 
     
  Biografia Zdjecia Dyskografia  
 

Biografia

Dr.Dre (własciwie Andre Young), ur. 18. 02. 1965 w Compton w Kaliforni. Uznawany przez jednego z twórców Gangsta Rapu z zachodniego wybrzeża.

Przygodę z muzyka rozpoczał jako dick jockey w klubie tanecznym Eve After Dark w Los Angeles. Prezentował tam nowe nagrania ora klasykę soul, m.in. grupę Martha and The Vandellas. Na zapleczu klubu, gdzie miesciło się czterosciezkowe studio, razem z Yella (pózniejszym członkiem N.W.A.) i Alonzo Williamsem, włascicielem klubu, Dre nagrywał tasmy demo. Wraz z DJ Yella, Cli-N-Telem, został w wieku 17 lat członkiem zespołu World Class Wreckin' Cru. Pierwszym popularnym nagraniem tego zespołu było nagranie "Surgery" w stylu electro, z refrenem "Dr Dre proszony na salę operacyjna" ("Calling Dr.Dre to surgery").

Podczas gdy ice Cube i inni członkowie N.W.A. mieli znaczny udział we właczaniu rapu do głównego nurtu, to własnie solowy album Dr.Dre potwierdził jego komercyjny potencjał. Płyta sygnalizowała równiez zmianę kursu nowoczesnych gangsta raperów. Muzyka opierała się tez na funkowych dokonaniach Gorge'a Clintona i Funkadelic. Dr.Dre chętnie przyznaje się do wpływu, jaki George Clinton wywarł na jego życie: "W latach 70. ludzie palilki trawkę i nosili afro, spodnie dzwony i słuchali Parliament i Funkadelic. Nazwałem swój album "The Chronic" i skorzystałem z takich, a nie innych pomysłów muzycznych dlatego, że jego muzyka miała cholerny wpływ na to, co gram". Żeby nie być gołosłownym, Dr.Dre stworzył zespół sesyjny, w którym znalezli się m.in. artysci R&B, Tony Green i Ricky Rouse. Chociaz teksty Dre były tak samo ekspresyjne, tak te, z których słynęli N.W.A., nastapiła zmiana poruszanej tematyki.

Album "The Chronic", którego tytuł oznacza szczególnie silny i popularny gatunek marihuany, opowiadał o zażywaniu jej dla odprężenia. Także dzięki staraniom Cypress Hill haszysz zyskał wsród Gangsta Raperów miano używki numer jeden. Natomiast Crack, (tańsza, bardziej wyniszczajaca odmiana kokainy) o którym dużo się mówiło, był rzadko aprobowany. Ostatecznie "The Chronic" spędził osiem miesięcy w pierwszej dziesiatce listy przebojów tygodnika "Billboard".

Jednoczesnie Dr.Dre zyskiwał coraz większa sławę jako producent - współpraca z Eazy-E , D.O.C., Above The Law, a zwłaszcza ze Snoop Doggiem, przyniosły mu największy rozgłos. Snoop i Dr.Dre rapowali razem we wczesniejszych przebojach "Deep Cover" i "Nuthin' But A 'G' Thang". Jednak dopiero wspaniały album "Doggystyle" pobił wszelkie rekordy i wyniósł Gangsta Rap na szczyty list przebojów. Do dzis wielu uważa, że płyta uzykała tak dobre notowania dzięki zdolnosciom produkcyjnym Dr.Dre. On sam mówił: "Mogę wziać trzyletnie dziecko i nagrać z nim przebojowy album". Także o swoich pionierskich dokonaniachz N.W.A., a w szczególnosci o epokowym albumie "Straight Outta Compton", wypowiada się lekceważaco: "Do dzis nie znosze tej płyty; skleciłem całosć w szesc tygodni, żeby było co sprzedać".

W czasie pracy z załoga N.W.A. Dr Dre został nadwornym producentem należacej do Eazy'ego-E wytwórni Ruthless Records. Siedem z osmiu albumów, które wyprodukował dla firmy w latach 1983-1991, zdobyło tytuł platynowej płyty. Mimo to, zrezygnował ze współpracy, gdyż - jak twierdził - otrzymywał zaniżone wynagrodzenie. Wkrótce zadrwił sobie publicznie z Eazy-E, nagrywajac "Dre Day" ("The Chronic"). Eazy nie pozostał mu dłużny.

Podobine jak wielu znanych raperów, Dr Dre nie potrafił uciec od kontrowersji, nawet gdy nabył luksusowa posiadłosć w San Fernando Valley.
Jakby chcac zasłużyc na miano prawdziwego gangstera, wytoczył wojnę wszelkiej władzy. Prezenterka telewizyjna Dee Barnes wytoczyła mu proces , domagajac się kilku milionów dolarówodszkodowania za rzekome pchnięcie jej na scianę w jednym z nocnych klubów Hollywood w roku 1991.
Dr Dre został skazany za złamanie szczęki producentowi (zastosowano wobec niego areszt domowy i kontrolowano każdy jego ruch za pomoca nadajnika), jak również zatrzymany przez policję za wszczęcie burdy w hotelu w Nowym Orleanie. Eazy-E pozwał go do sadu, podczas gdy Dr Dre skarżył się na ograniczenie swobody wykonywania zawodu i brak zaległych pieniędzy, a wczesniej zwymyslał dyrektora generalnego wytwórni Ruthless Records, Jerry'ego Hellera. W końcu- dzięki wydatnej pomocy Jimmy'ego Iovine'a z Interscope - udało mu się założyć własna firmę płyowa Death Row. Finansowo wspomógł go Marion "Suge" Knight, który zainwestował w Death Row pieniadze zarobione na płytach białego rapera Vanilli Ice'a. Dr.Dre był producentem albumu jednej ze swoich dziewczyn, Michel (z która ma syna), a jego przyrodni brat, Warren G. podpisał solowy kontrakt z wytwórnia Def Jam.

Wysmienite zdolnosci produkcyjne Dr.Dre bez watpienia przyćmiewaja jego zdolnosci wokalne, których on sam z reszta nie traktuje powaznie.
W 1996 r. artysta opuscił Death Row i swego dotychczasowego wspólnika Suge'a by ponownie przy pomocy Interscope założyć własna wytwórnię - Aftermath.

 

 
  Do not use or link material from WESTCOAST ZONE without permission.
All Rights reserved to its webmaster KRS