Uruchamianie demona

Demon może być uruchamiany w dwóch trybach: graficznym i konsolowym (tekstowym).
  java -jar TD.jar [host] [port] [true|false]
Klasa demona to tsys.daem.Daemon.

Do działającego w tle demona podłączają się klienci demona. Po autoryzacji klienci za pomocą panelu administracyjnego mają mozliwość skonfigurowania oraz uruchomienia testów.

Argumenty wywołania

Demon oczekuje 3 opcjonalnych  argumentów:
  1. Adres IP maszyny na której ma działać demon
  2. Port do połączenia się z demonem
  3. Tryb demona (graficzny lub konsolowy), jeden z napisów true, false
Argumenty opcjonalne muszą być podane w powyższej kolejności. W szczególności, żeby określić tryb pracy demona (argument 3) należy również podać argumenty 1 i 2.

1. Adres IP demona [opcjonalny]

Adres IP maszyny na którym nasłuchuje demon, domyślnie to 127.0.0.1.

2. Port demona [opcjonalny]

Numer portu na którym nasłuchuje demon. Domyślnie jest to: 20992.

3. Tryb pracy demona [opcjonalny]

Domyślnie (argument false) demon działa w trybie konsolowym. Argument true powoduje uruchamianie demona w trybie graficznym.

Do połączenia się z demonem w ramach autoryzacji potrzebne są: identyfikator użykownika (klienta demona) oraz hasło. Identyfikator oraz hasło można utworzyć/resetować tylko z poziomu demona pracującego w trybie graficznym. Również tylko demon działający w trybie graficznym pozwala zarządzać plikami testu i grupy, które są potrzebne do uruchamiania serwerów testu.

Demon w trybie graficzny

1. W skrócie

Demon działający w trybie graficznym posiada panel administracyjnego, za pomocą którego można zarządzać plikami testu i grupy, niezbędnymi do przeprowadzania testów jak również elementami autoryzacji (tj. identyfikatorami i hasłami) dostępu do demona ze zdalnej maszyny, dzięki któremu dostępne są możliwości skonfigurowania testu, uruchamiania testu, zatrzymywania testu oraz obserwowania postępu testu.

Zarządzanie plikami testu i grupy polega na kopiowaniu tych plików z dowolnego dostępnego katalogu na maszynie demona do ustalonego katalogu (domyślnie jest to podkatalog files w bieżącym kalalogu zawierającym aplikację demona), z którego pobrane będą pliki do uruchomienia testów. Katalog files składa się z dwóch podkatalogów tests, groups zawierających odpowiednio pliki testu i grupy.  

Identyfikatory i hasła dostępu do demona należy utworzyć/resetować przed uruchamianiem aplikacji administracyjnej pozwalającej m. in. na ustawienia parametrów testu oraz jego uruchomienie. Identyfikatory oraz hasła są zapisane w pliku o nazwie auth formie szyfrowanej. Również w czasie przesyłania przez sieć, identyfikatory oraz hasła są szyfrowane z wykorzystaniem elementów unikalnych utrudniających niepowołanym obiektom dostępu do tych wrażliwych danych. 

2. Opis GUI demona

Dostępne są 2 menu rozwijalne: File i Admin.



Menu File składa się z dwóch elementów: Copy file do kopiowania plików testu i grupy oraz Exit do zakończenia pracy demona. Zakończenie pracy demona powoduje zatrzymanie pracy wszystkich rozpoczętych i niezakończonych serwerów testu z jednocześnym zatrzymaniem pracy wszystkich klientów testu związanych z tymi serwerami oraz uniemożliwia startować nowym serwerom testu i klientom testu..



Element menu Copy file za pomocą odpowiedniego dialogu pozwala wybrać odpowiednie pliki testu, grupy z dowolnego, dostępnego katalogu oraz w zależnosci od ich (plików) typów kopiować je do dwóch podkatalogów tests, groups w katalogu files. Następny rysunek pokazuje zawartość podkatalogów tests, groups.





Menu Admin składa się z elementu: Add user/Change password, za pomocą którego można dodawać nowy identyfikator (z hasłem) jak również zmiennić hasła już istniejących identyfikatorów.





Następny rysunek pokazuje wygląd panelu zarządzającym identyfikatorami/hasłami. Plik auth zostaje utworzony wraz z utworzeniem pierwszego identyfikatora razem z hasłem.





Lista rozwijalna pozwala zobaczyć istniejące identyfikatory w bazie auth. Na podstawie tej informacji można utworzyć nowy identyfikator razem z hasłem lub wybrać już dostępny i wprowadzić nowe hasło dla niego.





Następny rysunek pokazuje ekran pozwalający wprowadzić nowe hasło dla istniejącego identyfikatora. Identyfikator może składać się tylko z liter ASCII, cyfr, podkreśleń (_) oraz myślników (-).




Zakończenie pracy demona w trybie konsolowym

W trybie konsolowym praca demona kończy się wpisaniem na standardowe wejście polecenia exit.