Architektura OSI i architektura Internetu




  1. Warstwa fizyczna: Warstwa fizyczna odpowiada za obsługę zarówno mechanicznych, jak i elektrycznych szczegółów fizycznej transmisji strumieni bitów. Komunikujące się systemy muszą w warstwie fizycznej uzgodnić elektryczną reprezentację cyfr dwójkowych Oil, aby podczas przesyłania danych w postaci strumienia sygnałów elektrycznych odbior- ca był w stanie interpretować je poprawnie jako dane binarne. Ta warstwa jest implementowana przez sprzęt sieciowy.
  2. Warstwa łącza danych: Warstwa łącza danych odpowiada za obsługę ramek, czyli pakietów o stałej długości; do jej zadań należy m.in. wykry- wanie wszelkich błędów, które wystąpiły w warstwie fizycznej oraz ich usuwanie.
  3. Warstwa sieciowa: Warstwa sieciowa odpowiada za organizację połą- czeń i za określanie tras pakietów w sieci komunikacyjnej, w tym za ob- sługę adresów wychodzących pakietów, dekodowanie adresów nadcho- dzących pakietów i utrzymywanie informacji o trasach w celu odpowied- niego reagowania na zmieniające się obciążenia sieci. W tej warstwie działaj ą rutery.
  4. Warstwa transportu: Warstwa transportu odpowiada za dostęp do sieci na niskim poziomie i za przesyłanie komunikatów między klientami. w tym za dzielenie komunikatów na pakiety, dopilnowywanie porządku pakietów, kontrolowanie przepływu i generowanie adresów fizycznych.
  5. Warstwa sesji: Warstwa sesji odpowiada za implementację sesji, czyli protokołów komunikacyjnych między procesami. Na ogół są to protokoły określające bieżące reguły rejestrowania się na zdalnych komputerach oraz zasady przesyłania plików i poczty.
  6. Warstwa prezentacji: Warstwa prezentacji odpowiada za likwidowanie różnic w formatach między różnymi stanowiskami w sieci, w tym za konwersję znaków oraz pracę w trybach półdupleksowym i pełnoduplek- sowym (z echem znaków).
  7. Warstwa zastosowań: Warstwa zastosowań odpowiada za bezpośrednią interakcję z użytkownikami: przesyła pliki, obsługuje protokoły zdalnych rejestracji i pocztę elektroniczną, jak również schematy rozproszonych baz danych.





          TCP/IP - więcej szczegółów                  


Schemat komunikacji między klientem a serwerem w tej samej sieci Ethernet przy użyciu protokołu TCP


Klient i serwer w różnych sieciach lokalnych połączonych siecią rozległą


Graf protokołów Internetu


Alternatywne spojrzenie na architekture Internetu






Trzy cechy architektury Internetu



Przykład działania sieci