Kompendium wiedzy o kataklizmach


trzęsienia ziemi * tsunami * wulkany * tajfuny * tornada * powodzie * pogoda



TRZĘSIENIA  ZIEMI

Japonia leży w rejonie najbardziej narażonym na trzęsienia ziemi. Ostatnie duże trzęsienie ziemi z 17 stycznia 1995 roku w Kobe zabrało ze sobą około 5,5 tysiąca istnień ludzkich. Rocznie notuje się w Japonii kilka tysięcy wstrząsów sejsmicznych. Pod wierzchnią skorupą ziemi znajdują się rozległe warstwy tektoniczne o grubości 70 kilometrów. Ciągła aktywność wstrząsów jest spowodowana przesuwaniem się poszczególnych płatów warstwy (rocznie o kilka centymetrów) - jedna gigantyczna płyta Pacyficzna jest wpychana pod drugą lub też gdy płyty mijają się poruszając w przeciwnych kierunkach blisko siebie - powodując tym samym zniekształcenie powierzchni ziemi. Normowanie się zniekształceń pociąga za sobą wzajemne napieranie na siebie poszczególnych płatów skalnych, w związku z czym następuje trzęsienie ziemi. Ciężko byłoby znaleźć dzień, w którym Japonia nie odnotowałaby ani jednego wstrząśnięcia. Większość z tych trzęsień jest prawie niewyczuwalna, jednak każdego roku zdarza się kilka naprawdę poważnych. W ciekawym artykule na stronie czasopisma Poznaj Świat znajduje się obszerny opis zagadnienia dryfujących kontynentów i ich powiązaniu z powstawaniem trzęsień ziemi, erupcji wulkanicznych czy wielkich fal tsunami.

Trzęsienia ziemi związane z wybuchami wulkanów są znacznie słabsze od trzęsień tektonicznych. Ich przyczyną jest ruch magmy w skorupie ziemskiej, eksplozje w kraterze wulkanu, wylewy law i inne procesy wulkaniczne. Hipocentra wulkanicznych trzęsień ziemi znajdują się zwykle na głębokości do 30 km. Epicentra są usytuowane blisko centrum erupcji. Trzęsienia te na ogół poprzedzają erupcję (o kilka godzin, dni lub nawet miesięcy) lub występują w jej pierwszych fazach. Następstwem wulkanicznych trzęsień ziemi bywają niekiedy groźne osuwiska i lawiny.

W Japonii, wstrząsy sejsmiczne są mierzone w skali shindo. Jest to skala identyczna do powszechnie używanej skali Richtera. "Shin" znaczy "mieszać" a "do" - stopień. Trzęsienie Great Hanshin-Awaji (wspomniane na początku - Kobe) zostało wymierzone na 7.2 shindo.

Ciekawym faktem jest, iż w przeszłości Japonii, w budynkach budowanych blisko siebie - głównie z drewna i papieru - do oświetlania, gotowania i ogrzewania był używany otwarty ogień. Stwarzało niesamowite warunki do wybuchania pożarów podczas trzęsień a skalę możliwych zniszczeń nietrudno sobie wyobrazić.

Najgorsze trzęsienie ziemi naszej ery (7.9 w skali Richtera), zwane po japońsku: Kantou Daishinsai zdarzyło się 1 września 1923 roku w rejonie Kantou. Dotknęło ono głównie Tokyo, Yokohamę i okolice. Wstrząs zniszczył kilkaset tysięcy domów i zabudowań drewnianego jeszcze wtedy Tokyo a pożary, które temu toważyszyły, spowodowały jeszcze więcej zniszczeń. W tym trzęsieniu zginęło ponad 140 tysięcy ludzi. Gorąco bijące od pożarów wywołało tornado-podobne wiatry. Wielka grupa osób, która znajdowała się wtedy na mieliznach jeziora nieopodal Asakusa pod Tokyo zginęła, kiedy gwałtowny wiatr wraz z pożarami zassał cały tlen z otaczającej ich atmosfery. W Tokyo silne trzęsienia tego stopnia powtarzają się co 70 lat.

W dzisiejszych czasach przepisy budowlane w Japonii - która w tej dziedzinie jest akurat pionierem - są rygorystycznie zaostrzone, a stawiane tam budowle są uodpornione na złośliwość przyrody jak nigdy dotąd. Trzeba jednak zaznaczyć, iż natura nie zna litości, a nabierane doświadczenie idzie nierozłącznie w parze z wielobilionowymi stratami, ruiną setek tysięcy zabudowań, doszczędnie zniszczonych portów, autostrad i nowoczesnych linii kolejowych. Futurystycznym mostom - chociaż zaprojektowanym, aby elastycznie opierać się siłom natury - takim jednak sprawdzianom jak w Kobe nie sposób było sprostać. Rząd jednak niestrudzenie podejmuje wszystkie możliwe kroki w celu zapobieżenia, ochrony i minimalizowania strat przed przyszłymi katastrofami.

W 1960 roku, ku pamięci Daishinsai, dzień 1 września ustanowiono Dniem Nauki Ewakuacji podczas klęsk żywiołowych, żeby przygotować Japończyków na każdą ewentualność. Drugim powodem, dla którego wybrano akurat 1 września jest to, że ta data już od wieków, najczęściej wiązała się z okresem, w którym najczęściej występują tajfuny. Najbardziej tajfunów obawiali się rolnicy, którzy bali się, że nie zdążą ze żniwami i tajfuny zmiotą im całe plony. 1 września organizowane są też oficjalne treningi dla ludności na wypadek trzęsienia ziemi i związanych z nimi pożarami i tsunami (falami tektonicznymi). Strażacy i inne wyszkolone grupy specjalne uczą miejscową ludność, jak należy ewakuować się z zagrożonych budynków, jak zachowywać się podczas trzęsień ziemi i pożarów itp. W większości szkół podstawowych i gimnazjów 1 września to również pierwszy dzień nauki drugiego semetru, a treningi zamiast normalnych lekcji uprzyjemniają powrót do obowiązków szkolnych po wakacjach.

(...)Jeden ze świadków powiedział "Setki ludzi jest poprostu zaobozowanych w szkołach i gmachach publicznych. Na klipach video ludzie zabutelkowywują wodę tryskającą z wnęki w głównym poszyciu, musi być pęknięty wodociąg."*** Zdarzenie to, trwające niecałe dwadzieścia sekund spowodowało 5,500 ofiar śmiertelnych i straty ekonomiczne większe od dochodu produktu narodowego brutto wielu krajów.

"17 stycznia 1995, o 5:46 rano, kiedy wszyscy byli jeszcze w łóżkach, cały obszar Kansai zamienił się w płonące piekło. W tylko pół minuty 'potwór' zrujnował wszystko, co funkcjonowało w mieście. Mieszkania, budynki, fabryki, szkoły, sklepy, drogi i linie kolejowe, wszystko było stracone. Jedynym co mogłeś dostrzec było czerwone niebo wypełnione ogniem i dym wydobywający się z budynków.(...)

Są to wycinki z relacji świadków, studentów, obywateli Japonii, którzy w swej bezradności na własnej skórze odczuli ogrom chaosu nieprzewidywalnych sił Natury. Aby przeżyć to razem z nimi zapraszamy do pełnej lektury na stronę Tessy także traktującą o kataklizmach w Japonii (reportaże w przeliczeniu to tylko 3 strony A4 [w j.ang.]).

^




TSUNAMI

--dokument roboczy-- Tsunami to kolejna klęska żywiołowa. Występują w japonii z dwóch powodów, pierwszy to otoczenie Japonii przez wodę, a drugi to częste trzęsienia ziemi nawiedzające Japonię, które powodują Tsunami. Tsunami to pływowa fala. Kiedy tsunami zbliża się do brzegu zwalnia i nabiera wysokości. Jak inne morskie fale tsunami traci swój impet jak juz dochodzi do brzegu. Część tego impetu zostaje wyładowana na brzegu. Mimo tego tsunami osiągają wybrzeże z wiekszością zkumulowanej w sobie energii.Tsunami potrafi ogołocić plaże z piasku w takim stopniu,że powrót plaży to wcześniejszej formy może zająć lata. Może także wyrwać drzewa i inne rośliny. Tsunami jest w stanie zalać setki metrów lądu, potrafi niszczyć domy i całą infrastrukturę wokół brzegu. Wysokość fal może siegąć nawet do 30m!

Jedno z tsunami miało miejsce w Hokkaido 12 lipca 1993 roku, o 22:17 pod powierzchnią Morza Japońskiego wystąpiło trzęsienie ziemii o sile 7.8. Wstrząsy przyczyniły się do powstania fali, która uderzyła w brzeg w okolicach wyspy Okushiri i środkowo-zachodni brzeg Hokkaido w ciągu kilku minut. Straty materialne szacuje się na 800 milionów $. Ponad 1200 zginęło...

Na następnych stronach pokażę zdjęcia tego co uczyniło tsunami w Hokkaido. Zdjęcia te zostały zrobione przez Komandora Dennisa J. Sigrist'a, pełniącego obowiązki dyrektora Międzynarodowego Centrum Informacji o Tsunami. Schodki zostały ułożone w taki sposób aby łatwo przejść pomiędzy terenem zamieszkałym na urwisku( nie widoczny) a terenem w pobliżu morza. Wielu mieszkańców pamietając trzęsienie ziemi i tsunami z Maja 1983 roku, użyło tych schodków uciekając przed śmiertelnymi falami w 1993.

Battery operated clocks (?) zostały odnalezione rozsypane w bałaganie i dostarczyła szacunkowego czasu nadejścia fali zniszczenia.

Łódź rybacka została osadzona na mieliznie w pobliżu zniszczonego wozy strażackiego.

Te łodzie zostały osadzone na plantacjach przetwórstwa owoców morza.

Wioska Monai - zachodnia wyspa Okushiri. Miejsce zostało kompletnie zniszone przez tsunami. 10 ludzi zginęło oraz 12 domostw zostało kompletnie zniszczonych.




WULKANY

--dokument roboczy-- Japonia pokryta jest łańcuchami(łukami?) górskimi. Wulkany są powszechne w Japonii. Wulkany występujące wzdłuż wysp Kuril, północno-wschodnie Honshu i w dół poprzez wyspy Bonin tworzą jeden wielki łuk który uformował połnocno-wschodnią Japonię. Łuki południowo - wschodniej Japonii mają w sobie około 10% wszystkich aktywnych jak i nieaktywnych wulkanów na świecie.Góra Fuji jest najwyższą i najsławniejszą w Japonii. Ta góra jest nadal aktywna podobnie jak góry: Asama, Aso, Banai, Miharaand i Sakurajima. Obecnie 40 ze 180 wulkanów w Japonii jest nadal aktywne.

GORA FUJI

Zacienienie na górze mapy pokazuje gdzie występują japońskie łańcuchy wulkanowe.

Z powodu potencjalnego zagrożenia erupcji wulkanicznej, Japoński Rząd monitoruje aktywność tych wulkanów bardzo czujnie.

Raz w roku, zwykle w styczniu, urządzają próby ewakuacji na wypadek erupcji. Ćwiczą w praktyce, używając helikopterów jak ewakuować ludzi z wiosek. Naukowcy badają każdą zmianę aktywności wulkanów. Mają nadzieję, że będą w stanie odpowiednio wczesnie ostrzec ludzi i umożliwić im ucieczkę.

Wulkan Sakurajima jest jednym z tych o których będę mówić. Ten wulkan WYSTRZLIŁ(?) 42 razy w Styczniu 1996, 31 w Lutym i 69 razy w Marcu. 69 razy to najwieksza ilość razy ze wszystkich wulkanów w 1996 roku. W sumie wulkany wystrzeliły 200 razy(!!) w ciągu całego roku! W roku 1995 wystrzelone zostało około 3-4 milionów ton materiału - według Obserwatorium Wulkanicznego Uniwersytetu Kyoto w Sakurijama. Materiał pokrył Kogoshime powodując SMOG(?)(heavy traffic to ruch uliczny). Spodziewana jest bardzo dużo erupcja w niedługiej przyszłości.

SAKURIJAMA Volcano

Erupcja Wulkanu Sakurijama z błyskami(wylewami?) 18 Maja 1991 roku.

Komaga-take był kolejnym groźnym wulkanem. W nocy 5 Marca 1996 roku Obserwatorium wulkaniczne w Usa zanotowało erupcje oraz kilka mniejszych wstrząsów. Japońska Agencja Meterologiczna zanotowała 170 metrowy biały (nie znalazłem tego słowka:( - PLUME - osad?) wznoszący się z środka wulkanu.

Zdjęcie satelitarne Kamaga-take




TAJFUNY

--dokument roboczy-- Typhoons are known as one of the tropical cyclones that has a wind speed of more than 17.2 meters per second. There are about 29 typhoons in a year. Typhoons are one of the worst weather systems that bring a big amount of damage and loss to their human life.

One main purpose of the Typhoon Research Department is they can see a typhoon develop from the beginning.

Typhoon season comes at the end of September and the beginning of October in Japan. Typhoons bring heavy rains over wide areas which can cause floods and gale winds which damage houses and forest resources.

In the 1991 No.19 typhoon in Japan, there were damages in various spots in Japan. The forest were majorly damaged, especially by the salt winds. Three years after a typhoon has ruined plant life, the salt damaged trees seemed recovered, but the damage to leaves and trunks by the gale wind are not recovered and remain with injuries.

Damage to buildings and homes can be serious, depending on the gale force. An electronic newspaper reports: "On Sunday morning, September 17, one of the largest typhoons in fifty years hit the eastern section of the country. Bringing damages in it's trail. Stray winds and heavy rain swept through the Kanto Region, including the capital city of Tokyo. Air and ferry services along the coastal regions were disrupted. Bullet trains were forced to slow down, resulting in delays of approximately twenty minutes. Commuter trains were stopped, causing inconvenience to some 300,000 people passengers. According to the National Police Agency, three people were killed and six others were still missing. About forty people were injured in accidents relating to the typhoon. At nine a.m. on Sunday morning, winds up to 165 KPH were recorded on land. The typhoon was the biggest natural disaster since the recent Kansai earthquake to have hit modern Japan." *** L., Angelina. The Paper, Crocker's Fall Trimester Newspaper, October 4, 1995

Below is a satellite image of a typhoon in action over Japan.

^




TORNADA


--- under construction ---



^




POWODZIE


--- under construction ---



^




Inne Anomalie  Pogodowe


--- under construction ---



^



trzęsienia ziemi * tsunami * wulkany * tajfuny * tornada * powodzie * pogoda


Prawa autorskie zastrzeżone. Wykorzystywanie grafiki a także kodu źródłowego zabronione.