praca zaliczeniowa HKJ
numerek pracy: 86
Krystian Siuda
album: 3572


Spis treści:

Manga i anime - co to takiego?

Początki mangi

Wypaczony stereotyp mangi?

Gatunki mangi?

Przyklad mangii
Crayon Shin-chan autorstwa Yoshito Usui
(źródło: manga.com.pl)


„3x3eyes”:


1995 Yuzo Takada, Dark Horse Comics, Inc. / 1991 Studio Proteus / 1983 Kodansha, Ltd.

„akiral”:


Copyright C 2000 MASHROOM Co. Ltd. / 1988, 2000 Kodansha Ltd. / 1999 Éditions Glénat / 2000 Dark Horse Comics, Inc.

„megatokyo”:


Copyright C Fred Gallagher, Rodney Caston / Dark Horse Comics, Inc.

Zjawisko mangii dla dorosłych

Manga i anime - co to takiego?

Manga - tłumacząc dosłownie to niepohamowane obrazy. Jest to oryginalny japoński styl rysowania jak i wizualnej narracji. Dziś głównie rozumiany jako japoński komiks jak i przez Anime.

Anime (niekiedy też używa się terminu Japanimation od zlepienia angielskich słów Japan i animation) - to japońskie filmy animowane mające swoje źródła w mandze.

Początki mangi

Początki mangi to dzieła dawnych mistrzów. Mnich Toba (żyjący około 1053-1140 roku) był autorem cyklu malowideł opowiadających o przygodach żab i żółwi walczących z zającami. Późniejszy twórca - Katsushika Hokusai (1760-1849) jest uważany za twórcę pojęcia „manga” mimo iż już znacznie wcześniej istniały spisane podania legendy i wierzenia w formie komiksu. „Komikku” (jak kto woli „Komikkusu”) pojawił się w Japonii pod koniec XIX wieku, równocześnie z nadejściem ery komiksów w Stanach Zjednoczoncyh.

Manga taka jaką znamy dzisiaj pojawiła się w latach dwudziestych. Wpływy pierwotne - używanej niegdyś formy zwoju - są widoczne po dzień dzisiejszy, objawiają się w układzie strony. Pojawił się podział na „komiksy dla dziewcząt” - „shojo manga” i „komiksy dla chłopców” - „shonen manga”

Prawdziwy boom komiksowy rozpoczął się dopiero w latach pięćdziesiątych. Pierwotnie, niestety, twórcy komiksu powielali wzorce odziedziczone po Amerykanach - powstali japońscy supermeni: Super Gian i Condor, Tarzan - Brooba, jak i sierżant Królweskiej Policji Konnej - Kamo. Na szczęście niebawem pojawił się Osamu Tezuka i Shotaro Ishinomori którzy całkowicie odmienili komiks japoński.

Wypaczony stereotyp mangi?

Mimo tego że Manga cieszy się nawet całkiem sporą popularnością w Polsce nadal niektórzy z nas maja o niej wypaczone pojęcie. Chyba dość często słyszę słowa mówiące iż Manga to bzdurne historyjki dla małolatów, bajki dla dzieci albo pisemka dla ludzi o odmiennych preferencjach seksualnych. Prawda jest zupełnie inna. Komiksy japońskie wcale nie są tworzone głównie dla dzieci ale dla dorosłych. Równierz filmy animowane często tworzone są z myślą o starszej części publiczności (zresztą widać taki nurt również w produkcjach zachodnich: „Shrek” albo „Rybki z ferainy” bawią młodzież i dorosłych, lecz dzieci już niekoniecznie). Trzeba wyzbyć się przekonania iż wszystko co występuje w formie komiksu czy animowanego filmu jest przeznaczone wyłącznie dla dzieci.

Gatunki mangi?

Mangę można bez wątpienia podzielić na mniejsze gatunki w zależności od tematyki jaką porusza komiks, rysunek, czy w przypadku Anime animacja. Oto kilka takich gatunków (wszystkich wymienić raczej niesposób):

  • Jidaigeki manga - gatunek poświecony historii Japonii. Najbardziej szanowany przez Japończyków. Przedstawia historię, legendy, mity i zwyczaje przodków.
  • Gakuen mono manga - prezentuje wydarzenia związane z nauką, życiem szkolnym, problemy okresu dojrzewania, pierwsze zauroczenia, rozczarowania.
  • Shójó manga (o którym była już mowa) - kierowane głównie do dziewcząt w wieku szkolnym. Fabuła komiksu przeważnie oscyluje wokół tematu nieodwzajemnionej wielkiej miłości, przyjaźni, zazdrości. Bohaterki są uroczymi dziewczętami, obdarzone przeważnie posiadają nieziemskimi zdolnościami, które wykorzystują do walki ze złem reprezentowanym również przez ponętne przedstawicielki płci pięknej (np: „Sailor Moon”, „Candy Candy”)
  • Spocon manga - ukazuje kulisy zawodów sportowych, rywalizacji i poświęcenie. Kierowane raczej do fanów tej tematyki, przeważnie nie zawierają żadnej ciekawej akcji.
  • Yoh coma manga - specyficzny gatunek, prezentujący humorystyczne historyjki w postaci serii czterech obrazków.
  • Nyumon manga - przeznaczona dla starszych odbiorców, opowiada o sprawach związanych z pracą, zarządzaniem, ekonomią, prawem. Tematy są raczej nieciekawe, przeznaczone dla sfrustrowanych prawników i biznesmenów, szukających relaksu w oglądaniu kolorowych obrazków.
  • Gurmet manga - oryginale historie związane z przepisami kulinarnymi, sposobami przygotowywania dań, podejmowania gości, kierowane głównie do gospodyń domowych.
  • Gekiga manga - jest męskim odpowiednikiem "Shójó manga". Ten typ komiksu to swoisty "Młody Indiana Jones" w wersji japońskiej.
  • Mah yong manga - przybliża tematy związane z hazardem i hazardzistami. Przedstawia losy nieszczęśników, którym nie powiodło się w grze, euforię zwycięstwa. Manga ta ma źródło w Chinach.