Jak uruchomic Android Studio w laboratorium?

Środowisko jest pod linuxem.

IDE i SDK znajdują się w /usr/local/repo/PAMO (lub w skrócie /repo/PAMO - dowiązanie symboliczne)

Uruchomienie IDE: export ANDROID_SDK_HOME=/work && /repo/PAMO/android-studio/bin/studio.sh

W dalszej części uruchomi się wizard. Ja proponuję go zamknąć bo będzie próbował pobierać dane i zapisywać je w miejscu gdzie studenci nie maja prawa do zapisu.

Po uruchomieniu się okna wyboru gdzie można wybrać utworzenie nowego projektu, z scm itd... należy wejść w:

Configure --> Project Defaults --> Project Structure

SDK location:

/repo/PAMO/android-sdk-linux

JDK location:

/usr/lib/jvm/java-7-oracle (to powinno być wpisane domyślnie)

Zatwierdzić i można tworzyć projekt.

Podczas uruchamiania się AVD w IDE pojawi się komunikat, że zdefiniowana jest zmienna ANDROID_SDK_HOME i może to powodować problemy. Tu akurat rozwiązuje problem quoty.

AVD uruchamia się dłuuugo więc proponuję najpierw uruchomić AVD a potem zacząć coś omawiać.

Ręczne uruchomienie AVD:

/repo/PAMO/android-sdk-linux/tools/android avd

i tam tworzymy avd i startujemy.

Z doświadczenia wiem, że jeśli przydzieli się więcej niż 768 MB ramu to AVD się nie podniesie. Po utworzeniu projektu, IDE może także narzekać, że nie może "śledzić" plików projektu. Jest to spowodowane tym, że katalogi domowe studentów są w rzeczywistości podmontowane przez sieć.

Ewentualnie studenci mogą tworzyć swoje projekty w "/work" który jest lokalnie na każdej maszynie ale po restarcie ten katalog jest czyszczony.