Mini projekty
- Celem realizacji mini-projektów jest:
- Zapoznanie się ze sposobem implementacji wybranych konstrukcji diagramu klas UML
- Poznanie ograniczeń wynikających z semantyki tych konstrukcji oraz ich poprawna implementacja
- Przygotowanie do realizacji projektu końcowego
- Wstępnymi wymaganiami do uczestnictwa w zajęciach są:
- Znajomość notacji UML, semantyki poszczególnych konstrukcji diagramu klas UML
- Umiejętność tworzenia oryginalnych wymagań aplikacji biznesowych i prezentacji ich za pomocą notacji UML
- Umiejętność programowania w języku Java (lub C#) na poziomie co najmniej średnim, w tym umiejętność tworzenia GUI w tych językach (w ramach aplikacji webowej lub desktopowej)
- Zasady oddawania mini-projektów
- Mini-projekty powinny być terminowo oddawane za pomocą systemu Gakko. W systemie został utworzony kurs “Modelowanie i analiza systemów informacyjnych (MAS) - ćwiczenia - studia dzienne”, który zawiera moduł “Zadania”, za pomocą którego należy wysyłać rozwiązania mini-projektów.
- Obowiązują terminy wysłania mini-projektów wyznaczone w systemie Gakko. Zazwyczaj jest to ostatni (lub przedostatni) dzień przed zajęciami, na których odbędą się odbiory danego zadania.
- Aby uzyskać ocenę za mini-projekt należy również pozytywnie zaliczyć jego odbiór podczas wyznaczonych zajęć.
- Zawartość rozwiązania mini-projektów
- Rozwiązanie powinno zawierać kompletny projekt / solucję (dla środowiska Eclipse, IntelliJ Idea, MS Visual Studio, lub innego, uprzednio uzgodnionego z prowadzącym)
- Należy dołączyć dwa diagramy klas UML - diagram analityczny i projektowy prezentujące model danych użyty w rozwiązaniu.
- Każde rozwiązanie musi zawierać przykładowe dane ilustrujące jego poprawną pracę (metoda main, lub testy jednostkowe). Warto przetestwować również negatywne scenariusze powodujące błąd walidacji.
- Forma rozwiązania mini-projektów
- W ramach rozwiązania mini-projektu należy dostarczyć plik .zip zawierające zarówno projekt jak i diagramy
- Projekt / solucja nie powinien zawierać “sztywnych” referencji do bibliotek (np. bezwględnej ścieżki do JDK typu C:\Program Files\Java itp…)
- Plik zip powinien mieć nazwę wg następującego wzoru:
MP[nr_mini_projektu]_PL_[nazwisko_studenta]_[nr_indeksu].zip
Np: MP3_PL_Iksiński_s99999.zip
- Ogólne zasady implementacji mini-projektów
- W implementacji mini-projektów nie jest dozwolone używanie dodatkowych bibliotek (np. do walidacji, generowania kodu, np. Lombok). Użycie takich bibliotek jest za to dozwolone (i wskazane) w projekcie końcowym.
- Nie wolno łączyć ze sobą przykładów dla poszczególnych konstrukcji, np. każdy rodzaj atrybutu musi mieć swój własny biznesowy przykład.
- W przypadku korzystania z udogodnień przedstawionych na wykładzie (np. dziedziczenie po klasie ObjectPlus) podczas odbioru należy spodziewać się pytań dotyczących szczegółów implementacji wykorzystanego udogodnienia.
- Nie jest dozwolone kopiowanie rozwiązań, lub ich fragmentów, oraz korzystanie z narzędzi AI do generowania kodu. Dotyczy to również udostępniania swoich rozwiązań innym (w szczególności publikowania rozwiązań w serwisach typu GitHub itp.). W przypadku stwierdzenia jednego z powyższych, wszystkie osoby uczestniczące w tym procederze otrzymują ocenę niedostateczną. Rozwiązania będą sprawdzane z użyciem narzędzi do automatycznego wykrywania plagiatów.
- Poprawy mini-projektów
- W przypadku niedostarczenia rozwiązania w terminie istnieje możliwość oddawania mini-projektu na późniejszych zajęciach, ale wiąże się to z 50% redukcją punktacji.
- Osoba, która wysłała mini-projekt w terminie, ale nie został on oceniony na maksymalną liczbę punktów, ma możliwość poprawy danego zadania. W ten sposób można uzyskać maksymalnie połowę brakujących punktów za zadanie. Do poprawy danego mini-projektu można przystąpić raz. Termin poprawy należy uzgodnić z prowadzącym zajęcia.
- W trakcie semestru można przystąpić do poprawy nie więcej niż 3 mini-projektów
Powrót